29. March, 2017

ANA GRADIŠNIK Z DVEMA MEDALJAMA NA EVROPSKEM PRVENSTVU 2017

ANA GRADIŠNIK Z DVEMA MEDALJAMA NA EVROPSKEM PRVENSTVU 2017

Evropsko prvenstvo 2017 (Albufeira, 18.–28. 3. 2017):

Ana Gradišnik, desetka, 2. mesto
Ana Gradišnik, devetka, 3. mesto

* * *

'Po jutru se dan pozna' je pregovor, ki nedvomno ne drži za letošnje evropsko prvenstvo, ki se je zaključilo v torek 28. marca z izjemnim dosežkom naše edine reprezentantke Ane Gradišnik (BK Gomes), ki je zadnji dan enega izmed najtežjih tekmovanj na planetu poskrbela še za drugo kolajno na prvenstvu stare celine. Zadnji dogodek dogodka pod okriljem EPBF je običajno pripadel turnirju v disciplini ameriške devetke, kjer smo navijači lahko aplavdirali predstavi naše najboljše predstavnice nežnejšega spola, ki si je po vrsti težkih obračunov priborila bron v disciplini z največjo in najtežjo konkurenco.

Kot smo že omenili, se je 18. 3. vse skupaj začelo z nam najbolj enigmatsko disciplino: straight-poolom. Dejstvo, da ga na domačih tleh igramo občutno premalo je terjalo svoj davek in Ana se je morala od turnirja posloviti že po prvih dveh dvobojih, kjer je tesno klonila najprej proti večni tihi favoritki, Belorusinji Marharyti Fefilavi (75:63) in potem še Čehinji Veroniki Hubrtovi; a že naslednja diciplina je pometla z vsemi dvomi o izvrstni pripravljenosti slovenske biljardistke.

V desetki nas je že takoj na začetku čakalo prijetno presenečenje. Po uvodni zmagi v prvem krogu (Yini Gaspar, 6:4) je Ano čakala branilka naslova, severna soseda Jasmin Ouschan, ki v zadnji partiji obračuna ni uspela upravičiti statusa favorita in se je morala posloviti v repasaž z rezultatom 6:5. Ano je nato čakala serija težkih nasprotnic, s katerimi je suvereno opravila vse do finala (Louise Furberg, Švedska, 6:3; Vania Franco, Portugalska, 6:4; Eylul Kibaroglu, Turčija, 7:4 in Oliwia Czuprynska, Poljska, 7:4. Poudarimo, da so tako Furberg kot Kibaroglu in Czuprynska vsaka v svoji disciplini v preteklosti že osvojile naslov evropske prvakinje). V finalu se je naši predstavnici nekoliko zalomilo, medtem ko je nasprotnica, Španka Amalia Matas, odigrala odlično igro in si zasluženo priigrala zlato in naslov, Ani pa prepustila 2. mesto in nepozaben dosežek, prvo srebrno medaljo med članicami na EP.

A uspeh se ni zaključil z desetko. V disciplini mednarodne osmice, ki je sledila, je Ani pred zaporednima porazoma v kvalifikacijah za zaključno skupino, uspelo premagati še dve izjemno nevarni nasprotnici, Nemko Veroniko Ivanovskaio (6:5) in Moniko Zabek iz Poljske (6:4). Šele bivša evropska prvakinja, Ina Kaplan (Nemčija), in Silvia Lopez (Španija) sta jo uspeli zaustaviti na pohodu za novim odličnim rezultatom, obe z nehvaležnim rezultatom 6 proti 5.

In kot rečeno, nas je čakala še zadnja disciplina, devetka, kamor se že tradicionalno prijavi največ igralk. Po zmagi v prvem krogu nad Španko Covadongo Marin (7:3), se je Ani v naslednjem kolu za poraz v desetki oddolžila Ouschanova (7:2) in jo poslala v spodnji del tekmovanja, kar pa naše biljardistke ni ustavilo. Uspela je nanizati vrsto zasluženih zmag in se prebiti vse do polfinala (najprej je opravila s Španko Encarnacion Garcia, 7:4, nato vrnila milo za drago Amalii Matas za finalni dvoboj v desetki, 7:4, nadaljevala pa z bivšo prvakinjo Christine Feldmann iz Švice, 7:4, Marharyto Fefilavo, 7:5, in Kristino Grim iz Nemčije, 8:5). V polfinalu jo je čakala vedno nevarna mladinska prvakinja iz Rusije, Natalia Seroshtan, ki si je v dvoboju priborila zgodnje vodstvo in ga ni izpustila do končnega rezultata 8 proti 5.

Brez dvoma lahko trdimo, da sta dve kolajni na evropskem prvenstvu dosežek, ki ga bo težko ponoviti, a sedaj, ko je led končno prebit, lahko vse bodoče slovenske reprezentance gradijo na Aninem uspehu iz leta 2017. Držimo pesti, da gre za mejnik v slovenskem biljardu, ki bo spodbudil ostale tekmovalce, ki so v preteklosti že pokazali pripravljenost in sposobnost, da posežejo po najvišjih mestih, da nadaljujejo začrtano pot in si izborijo, kar jim pripada.

Galerija



Komentarji



« Nazaj
Lestvice
MESTO
IME
TOČKE
Maks Benko
6905
Maj Badovinac
4145
Miha Vičič Šnajdar
3955
Boštjan Satler
3655
Roberto Bartol
3100
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Aleš Mandič
2030
Miha Zajc
1860
Svit Pavlinjek
1695
Aleksander Raišič
1275
Matjaž Kozamernik
1265
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Simon Bartolj
660
Aleš Rutar
530
Dominik Steržaj
410
Maksim Doberšek
410
Armen Bdoyan
300
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Svit Pavlinjek
660
Maj Badovinac
530
Blaž Rus
410
David Gradišnik
410
Boris Doberšek
300
Ogled celotne lestvice »
izdelava spletne strani Copyright © 2013 Biljardna zveza Slovenije