25. November, 2015

MEMORIAL MATEJA GRABNARJA. DESETIČ.

Finalista Memoriala 2015.

Dragi prijatelji športa, cenjeni obiskovalci in navijači, podporniki in prostovoljci, najlepše se zahvaljujemo prav vsem, ki ste izjemnemu številu 172-ih biljardistov, ki so se ta vikend udeležili desetega Memoriala Mateja 'Miška' Grabnarja, ponudili kar se da lepo izkušnjo na največjem slovenskem turnirju doslej. Tekmovalci so prispeli v Ljubljano iz šestnajstih držav, da bi pokazali svojo najboljšo igro. Marsikdo je s turnirja odšel razočaran, saj je bila večina dvobojev v zaključni fazi, ko so na bojnem polju ostali le še resni kandidati za zmago, precej tesnih, a gledalci vsekakor nismo mogli nepotešeni oditi domov.

Sistem za 192 tekmovalcev predvideva 64 predvidenih nosilcev in v vseh primerih je zanimivo spremljati, kdo bo svojo nosilno pozicijo uspel ubraniti in kdo bo podlegel prepričljivejši igri manj znanih imen. Prvo presenečenje je prišlo relativno hitro. Dejan Stanković (SRB), ki je na koncu osvojil zavidljivo tretje mesto, je v prvem krogu skoraj podlegel domačinu iz BK Direkt, Aleksandru Raišiću, ki mu je pri rezultatu 6:4 zmanjkalo ključne ostrine in dvoboj se je obrnil v Stankovićevo prid (7:6). Omembe vredno je, da je mlademu Denisu Kragolniku (BK Ilirija) uspelo, kjer je padel Direktovec. V tretjem krogu je opravil s Stankovićem s prepričljivim rezultatom 7 proti 4, kar pa Srba – kot smo omenili – ni pretirano zaustavilo pri pohodu do trofeje.

Na drugem koncu biljardnice pa je medtem zadnje čase vse boljši Kristijan Hamzovski (BK Gomes) šokiral publiko z zmago nad enim izmed ožjih favoritov turnirja, najbolj uspešnim hrvaškim biljardistom, Ivico Putnikom. Do rezultata 4:4 si nasprotnika nista pustila dihati, nato pa je Celjan pokazal, zakaj se ga boji vse več domačih igralcev in zaključil s tremi zaporednimi točkami za končnih 7:4. Ivica si je hitro opomogel in s tremi zaporednimi zmagami (s skupnim rezultatom 21 proti 3) se je hitro prebil iz repasaža med zadnjih 64.

Medtem ko so v Direktu status favorita uspešno obranili Marko Bakarčič (SLO), Zoran Svilar (SRB, oba v preteklosti že zmagovalca Memoriala), Michel Bartol (CRO) in Sascha Tege (GER), pa se je največji spopad titanov odvil ob petih popoldne, ko sta za mizo stopila Dino 'Mr. 104' Čerimagić (BiH) in Salim Giasar Can (GER). Ker Nemca publika ni poznala, so bile stavnice bolj naklonjene vsem priljubljenemu Dinu, a osemnajstletnik si ni dal opravka z občim mnenjem in s skoraj popolno igro je švignil v finalno skupino z rezultatom 7:3. Večjih presenečenj ni bilo več in do konca dneva so se med zadnjih 64 iz Direkta uvrstili:

Redni del:
Kristijan Hamzovski,
Denis Kragolnik,
Michel Bartol,
Sascha Tege,
Marko Bakarčič,
Salim Giasar Can,
Boris Pranić in
Zoran Svilar.

Repasaž:
Dejan Stanković,
Adnan Kukić,
Tomislav Šušić,
Ivica Putnik,
Dino Čerimagić,
Žika Mihajlovski,
Tomaž Furlan in
Petrit Rudari.

Rezultati:
Skupina G in Skupina H

V Biljardni Hiši se je medtem odvijalo pretežno po načrtih favoritov. Žreb je poskrbel za pet napetih dvobojev med znanimi imeni, tisti izmed nosilcev, ki niso bili udeleženi v njih pa so brez težav opravili z nasprotniki in se prebili v finalno skupino: Ivan Hodžić (SRB), Mario Toader (ROM) in Matjaž Erčulj (BK Gomes) so si izborili nedeljski nastop z dvema zaporednima zmagama, medtem ko je marsikdo potočil kapljo potu več.

V drugem krogu sta se srečala mladi švicarski as, Alexander Ursenbacher in drugouvrščeni z Memoriala 2013, Lars Kuckherm (GER). Nemec je opravil z nasprotnikom s prepričljivim rezultatom 7 proti 2, žreb pa je poskrbel, da sta se naslednji dan ponovno srečala v prvem dvoboju dneva, kjer se je Ursenbacher oddolžil na najbolj grenak možen način – z rezultatom 9:8 po odločilki. Kuckherm se je za mesto med 64 pomeril z enim od največjih slovenskih asov, Miho Šinkovcem (BK Ilirija), ki je dvoboj začel brez napake in povedel s 4:0, nato pa se je športna sreča popolnoma prevesila v nemčev prid in z zbrano in pametno igro je zaključil za 7:4. Šinkovec se je maščeval v repasažu s svojo drugo kravato (7:0) dneva.

Ob petih smo bili priča hrvaškemu dvoboju dveh tekmovalcev, ki sta lansko leto osvojila peto mesto. Karlo Dalmatin in Borna Vukojević sta poskrbela za pravi spektakel, ki je trajal vse do zadnjega racka in rezultata 7:6 v Bornovo korist. Dalmatin, eden najuspešnejših udeležencev turnirja, večkratni reprezentant Hrvaške na World Cup of Pool, je za izstop iz repasaža moral opraviti z najboljšo Slovenko na letošnjem Memorialu, Ano Gradišnik.

Omeniti je treba še napet dvoboj temnih konjičev Dejana Sipkovskega (MKD) in Augustina Viziruja (ROM), ki se je končal v prid Makedonca (7:4) in pa domači derbi med dvema Proligašema: Matejem Šulekom, trenutnim vodečim na slovenski skupni lestvici, in Jožkom Marinkom, ki je lansko leto poskrbel za najboljši slovenski rezultat na Memorialu. Čeprav je Šulek veljal za favorita, je Marinko tudi letos pokazal suvereno igro na tekmovanju najvišjega nivoja in Mateja poslal v repasaž z rezultatom 7:5. Skupaj še z dvema domačima igralcema, Radom Doroslovcem in Danielom Tinevom, se je uspešno prebil v finalno skupino. Med 64 so se tako uvrstili:

Redni del:
Lars Kuckherm,
Bojan Rakić,
Mario Toader,
Borna Vukojević,
Jožko Marinko,
Ivan Hodžić,
Dejan Sipkovski in
Matjaž Erčulj.

Repasaž:
Daniel Tinev,
Miha Šinkovec,
Karlo Dalmatin,
Alexander Ursenbacher,
Vanja Kovačević,
Matej Šulek,
Rado Doroslovac in
Augustin Viziru.

Rezultati:
Skupina E in Skupina F

Biljardnici 9-ka je bilo dodeljeno lepo število ožjih konkurentov za končno zmago. Večina se je izkazala že v soboto, a gledalci smo bili priča tudi nekaterim presenečenjem, ki so popestrile tekmovalni dan. Verjetno največji šok turnirja je bil dvoboj med Robertom Burićem (CRO) in lanskoletnim petouvrščenim, Novom Sarafimoskim (MKD), ki ga je imela slovenska biljardna scena priložnost spoznati tudi na enem od zveznih turnirjev, kjer je osvojil drugo mesto. Vsekakor je veljal za enega večjih favoritov Memoriala, a svoj prvi dvoboj je začel s presenetljivim porazom 0:7, ki je Buriću dal elana za prepričljivo zmago še v tretjem krogu in s tem direkten prehod v finalno skupino. Novo se ni pustil zmesti in je v repasažu s skupnim rezultatom 21:4 opravil s tremi nasprotniki zapored.

Drugi od nosilcev, ki so predčasno odromali v repasaž, je bila dobro znana legenda biljarda, Martin Martinović (SRB). V drugem krogu je naletel na domačega Borisa Erčulja (BK Gomes), ki je lansko leto skupaj z Jožkom Marinkom poskrbel za najboljšo slovensko uvrstitev (9. mesto). Želja po še boljšem rezultatu je bila očitna in brez usmiljenja je opravil s Srbom z rezultatom 7 proti 4.

Med nosilci, ki so že na papirju obetali najvišja mesta turnirja in so se brez večjih težav uvrstili med zadnjih 64, so v 9-ki nastopili: Roberto Bartol (CRO), Šandor Tot (SRB), Sanjin Pehlivanović (BiH), Vedran Vunjak (CRO) in Mario He (AUT). Bartol je v drugem krogu izločil mariborskega skritega aduta, Boštjana Satlerja (BK Gomes), ki je nato za nedeljski nastop prebrodil skozi tri kroge repasaža. Na enak način si je nastop v drugem dnevu zagotovil Tomaž Dovgan (BK BTC), ki je v rednem delu moral priznati premoč Vunjaku.

Skozi repasaž pa se je v 9-ki prebila tudi edina predstavnica nežnejšega spola med zadnjih 64, Zrinka Antonijević (CRO). Nastop v finalni skupini so si torej izborili:

Redni del:
Šandor Tot,
Martin Folk,
Vedran Vunjak,
Sanjin Pehlivanović,
Boris Erčulj,
Robert Burić,
Roberto Bartol in
Mario He.

Repasaž:
Konstantin Mirić,
Tomaž Dovgan,
Zrinka Antonijević,
Igor Bodlović,
Vladimir Škvorc,
Boštjan Satler,
Novo Sarafimoski in
Domink Gradišnik.

Rezultati:
Skupina C in Skupina D

Edina biljardnica, ki ni videla večjih presenečenj v nastopih nosilcev favoritov, je bila Kaval. Skozi največje preizkušnje sta morala Ante Šola (CRO), ki je za prehod med zadnjih 64 moral v tretjem kolu premagati rojaka Anteja Šustića in devetnajstletni madžarski protaže Oliver Szolniki, ki je na poti v finalno skupino odigral dva tesna dvoboja s pretendentoma za najvišja mesta: Gabrielom Ciprianom Gindacom (ROM, 7:6) in Benjaminom Mujičićem (BiH, 7:5).

Ostali nosilci so se do nedeljskega nastopa prebili brez večjih težav s suverenimi skupnimi rezultati: Marko Lišnić (CRO, lanski tretjeuvrščeni, 14:4), Milan Bugarski (SRB, 14:4), Gabor Solymosi (HUN, 14:5, ki mu prav tako čestitamo za izžrebano glavno nagrado, Longonijevo palico), Ioan Ladanyi (ROM, 14:8) in veteran Henrique Correia (POR, 14:2, tretji na Memorialu 2013). Nekoliko več težav je imel zmagovalec Memoriala 2012, Miloš Verkić (SRB), ki ga je že v prvem dvoboju dodobra presenetil prekmurski as, Miha Rihtaršič (BK Pipipool), ki ga je po zaostanku 4:6 dodobra prestrašil z izenačenjem na 6. Srb je moral pokazati vse svoje znanje, da se je prebil v tretji krog, kjer pa ga je ponovno čakal trd oreh, Hrvoje Žaja (CRO), ki mu je odvzel 5 točk, preden se je dvoboj zaključil v Verkićevo korist (7:5).

Tudi v Kavalu se je dvema Slovencema uspelo prebiti skozi repasaž, domači teren je brez dvoma pomagal Mateju Dakolu in Andreju Marcijanu, ki sta že drugo leto zapored posrkbela za nastop med zadnjih 64 in s tem toliko večji uspeh domačih tekmovalcev. Poglejmo še zadnje uvrščene v finalno skupino:

Redni del:
Marko Lišnić,
Milan Bugarski,
Gabor Solymosi,
Ioan Ladanyi,
Miloš Verkić,
Ante Šola,
Oliver Szolnoki in
Henrique Correia.

Repasaž:
Matej Dakol,
Andrej Marcijan,
Dragan Ludoški,
Marton Keidl,
Ante Šustić,
Gabriel Ciprian Gindac,
Aleksander Batovac in
Benjamin Mujičić.

Rezultati:
Skupina A in Skupina B

* * *

Po sobotni zabavi v Paviljonu na Gospodarskem razstavišču, se je nedeljski tekmovalni dan začel uro kasneje kot prejšnja leta, da so bili biljardisti kar se da spočiti. Prva dva kroga sta se odigrala v vseh štirih biljardnicah, tekmovalci, ki so se prebili skozi redni del, so uživali prednost znanega terena, medtem ko so bili repasaževci izžrebani na poljubne lokacije, kar je omogočilo zanimive kombinacije parov.

Najmanj je bila sreča naklonjena tistim, ki so se prebili skozi redni del v Biljardni hiši, kjer se je kar sedem od osmih favoritov moralo posloviti že v prvem krogu. Preživel je le Jožko Marinko, ki je v drugem krogu uspel premagati še slovenskega kolega Mateja Dakola in si tako priskrbel nastop v osmini finala. Iz Hiše so se mu pridružili še Alexander Ursenbacher, ki je premagal podprvaka 2013, Larsa Kuckherma in petouvrščenega 2014, Nova Sarafimoskega; Matej Šulek, eden izmed najobetavnejših domačih predstavnikov; in Dejan Stanković, ki je v prvem krogu opravil s favoritom publike, Matjažem Erčuljem.

Vsaka biljardnica je tako poslala 4 najboljše v osmino finala, kjer si je najboljši izmed štirih zagotovil tretje mesto, 750 EUR in prelep pokal kot češnjo na vrhu smetane. Izmed Parmovcev je ta čast pripadla Stankoviću, ki nikoli ni pogledal čez hrbet v boju proti Marinku (9:7) in nato v precej nervoznem četrtfinalu premagal še domačega Pokerface-a z 9 proti 5. Šulek je sicer pokazal izjemno formo proti Ursenbacherju, ki je vodil dve tretjini dvoboja, na žalost pa mu je med 8 zmanjkalo malo športne sreče za nastop v polfinalu.

Nasprotno od Hiše, je večina Kavalovih nosilcev uspela upravičiti status favorita. Za malo presenečenje sta poskrbela repasaževca Benjamin Mujičić, ki je najprej opravil z Antejem Šolo (9:6) in nato še s prvakom 2012, Milošem Verkičem (9:7) ter Tomislav Šušić, ki se je dodobra potrudil proti Bugarskemu (9:7) in letošnjemu najvišjemu nosilcu, Lišniću (9:8). V osmini sta oba klonila proti izredno suverenima Oliverju Szolnokiju in Ioanu Ladanyiju, ki sta se nato pomerila za pokal in nastop v polfinalu. Kljub brezhibnemu začetku Ladanyija, ki je povedel s 3 proti 0, se je mladi Madžar hitro vrnil v igro, prevzel iniciativo po izenačenju na 4 in z zrelo igro zdržal pritisk do končnih 9:7.

9-ka je bila priča številnim spopadom med ožjimi favoriti že v prvih dveh krogih zadnjega dne. Mario He je tako premagal vse bolj nevarnega Roberta Bartola (9:3), Gabriel Ciprian Gindac je opravil z wunderkindom Sanjinom Pehlivanovićem (9:4), Martin Folk pa je po lovljenju rezultata skozi celoten dvoboj na koncu le dohitel in prehitel Šandorja Tota (9:8). V slovenskem dvoboju med zadnjimi 32-imi, je Boris Erčulj ugnal najboljšega Prekmurca turnirja, Daniela Tineva, s prepričljivim rezultatom 9 proti 3. V Kavalu se je srečal z verjetno prvim favoritom turnirja, Mariom Hejem in kljub izenačenem začetku (3:3), se je dvoboj postopoma prevešal v prid Avstrijca, ki se je izkazal za boljšega s končnih 9:4. Z istim rezultatom je nato v četrtini finala zmagal še proti Romunu Gindacu, ki je prej v majstorici ugnal slovaškega aduta Folka.

V Direktu smo bili že takoj zjutraj priča dvema slovenskima dvobojema, Miha Šinkovec je premagal Kristijana Hamzovskega (9:3), Denis Kragolnik pa je obrnil zaostanek proti Boštjanu Satlerju (9:6). Zmagovalca sta se pomerila med seboj in z rezultatom 9:5 je v Kaval odšel Ljubljančan. Verjetno edini na kolesu. Sledili so mu Sascha Tege, ki je premagal Michela Bartola (9:5), še en Slovenec, Marko Bakarčič, ki je opravil s Salimom Canom (9:5) in še prej v enem od svetih bojev Balkana s Karlom Dalmatinom (9:7 po zaostanku 3:6) ter nekoliko presenetljivo Boris Pranić, ki se je izkazal za boljšega v dvoboju z Martonom Keidlom (9:1), ki je v prvem kolu izločil enega izmed glavnih favoritov turnirja, lanskim tretjeuvrščenim, Zoranom Svilarjem (9:7) v največjem presenečenju drugega dne. Na veliko veselje domačih navijačev, sta se do četrtine finala prebila tako Šinkovec kot Bakarčič, kar je pomenilo, da bo vsaj en pokal ostal na domačih tleh. Čast je po napetem dvoboju pripadla prvemu izmed dvojice.

Ostali so samo še štirje: Szolnoki, He, Stanković in Šinkovec. Na žalost je logistika zahtevala, da je Stanković moral ujeti let domov in bil primoran predati polfinalni dvoboj, kar je sicer pomenilo Mihovo direktno uvrstitev v finale, a hkrati grozilo, da se naš favorit v času dvoboja Szolnoki-He popolnoma ohladi. He in Szolnoki sta medtem uprizorila pravo poslastico biljarda. Po začetnem ekspresnem pohodu Heja, ki je prevzel visoko vodstvo 5:1, se je Szolnoki zbral in komajda napravil napako v naslednjih igrah. Zagrozil je že z izenačenjem na 6, takrat pa je prvič zgrešil kuglo in nasprotnik je zavohal kri ter brez usmiljenja zaključil boj za končnih 9 proti 6.

Finale je pospremil bučen aplavz, ni bilo dvoma, kdo je favorit navijačev, čeprav se je zdel spopad z mednardno zvezdo, kot je Mario He, nemogoč podvig. Na žalost se je uresničila nevarnost utrujenosti, ki jo prinese dolgo čakanje na dvoboj in kljub številnim samo-ustvarjenim priložnostim, Šinkovcu ni uspelo zaključevati partij. Zmaga Avstrijca je bila popolnoma zaslužena, a končni rezultat 9:3 morda vseeno ne reflektira napetega merjenja znanja in moči za mizo. V vseh pogledih se lahko strinjamo, da smo bili priča pravemu uspehu slovenskega biljarda. In tudi športnega duha, ki so ga prikazali navijači z iskrenim in gromkim ploskanjem zmagovalcu.

Finalna skupina

Iskrene čestitke še enkrat vsem udeležencem turnirja, posebej tistim, ki so uspeli uresničiti zastavljene cilje ali jih celo preseči. Zmagovalec je žal lahko le en, a zato je tu vedno naslednje leto, ko bomo tekmovanje poskusili organizirati v še boljši izvedbi.

Prav iskrena hvala vsakemu posamezniku v organizacijski ekipi, celotnemu naboru vodij in sodnikov, vsem prostovoljcem, katerih dela na površju sploh niso vidna, ekipam biljardnic in seveda materialno-finančnim podpornikom turnirja, brez katerih Memoriala nikakor ne bi mogli izvesti. Hvala družini Grabnar in družbi Flovac Adria, Skupini Kaval (catering in restavracije), izdelovalcem opreme Longoni, Hotelu Park, prevoznikom GoOpti, naftni družbi Petrol, Ranču Burger Venise, BHL kot generalnemu posredniku Cheqio v Sloveniji, softball ekipi Mesarji, podjetjem Promo Sapiens, Keramičarstvo Nino, Nikl design, Graverstvo Čižman, BK Ilirija ter seveda vsem štirim biljardnicam: Kaval, Biljardna hiša Ljubljana, Direkt in 9-ka ter še številnim drugim posameznikom in družbam, ki so omogočili izvedbo doslej največjega turnirja v Sloveniji. Vračamo se prihodnje leto z novim imenom in – če bo vse posreči – v še večjem formatu. In seveda dober trening do prihodnjič.

Galerija



Komentarji



« Nazaj
Lestvice
MESTO
IME
TOČKE
Maks Benko
5805
Miha Vičič Šnajdar
3305
Maj Badovinac
3070
Boštjan Satler
2950
Matjaž Erčulj
2710
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Aleš Mandič
2030
Miha Zajc
1630
Svit Pavlinjek
1575
Aleksander Raišič
1105
Matjaž Kozamernik
935
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Marko Hočevar
2390
Tomaž Varvaris
1410
Peter Drame
1340
Aleš Rutar
1145
Dominik Steržaj
1075
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Maj Badovinac
3340
Svit Pavlinjek
2570
David Gradišnik
1940
Blaž Rus
1935
Boris Doberšek
1575
Ogled celotne lestvice »
izdelava spletne strani Copyright © 2013 Biljardna zveza Slovenije