PODPIS POD SEZONO 2014
Še eno leto je naokoli, še ena sezona biljardnih turnirjev se je uspešno zaključila. Nase je opozorilo nekaj novih igralcev, nekateri prekaljeni mački so vzeli odmor, drugi so potrdili status ustrahovalcev, spet tretjim je zmanjkalo malo športne sreče.
Na skupni lestvici je ponovno prevzel vodstvo Matjaž Erčulj (BK Gomes) z visokim naskokom skoraj tisočih točk. Prednost si je priboril z dvema zmagama na A turnirjih in dvema naslovoma državnega prvaka (v straight poolu in mednarodni osmici). V novem letu ga bo tako težko premakniti s prvega mesta, a ker mu za petami sledi nekaj zelo nevarnih igralcev, tudi te možnosti ni mogoče izključiti. Med glavnimi favoriti za naskok na prestol bodo štirje tekmovalci in ena tekmovalka, ki jih loči manj kot 800 točk, kolikor jih prinese npr. zmaga na državnem prvenstvu. Da sta je sposobna, sta letos dokazala peta na lestvici Ana Gradišnik (BK Ilirija), ki je postala prva ženska državna prvakinja (v devetki), osvojila pa je odličje na prav vsakem od državnih prvenstev te sezone in četrtouvrščeni Matjaž Demšar (BK BTC), ki je zmagal na zadnjem državnem prvenstvu v desetki, bil pa je prav tako drugi v 14+1. Erčulju najbližje sta končala vedno nevarni Jožko Marinko (BK Ljubljanski zmaji), ki je letos vzel dva turnirja A lige in dosegel najboljšo uvrstitev na letošnji ediciji Memoriala Mateja Grabnarja (9. mesto, kar je prav tako uspelo Borisu Erčulju iz BK Gomes) in prvi na lestvici po koncu lanske sezone, Miha Šinkovec (BK Ilirija), zmagovalec enega turnirja prve lige in dvakrat drugi in enkrat tretji z državnih prvenstev. Nedaleč za petami jim sledi Jure Potočnik (BK Ilirija), ki je že večkrat dokazal, da mu zmage nad največjimi imeni niso tuje.
Da pa bo A liga naslednje leto polna še posebej napetih obračunov, nižje na lestvici čaka nekaj izjemno nevarnih biljardistov, ki znajo resneje ogroziti vse nasprotnike. Tu so Novo Sarafimoski in kolegi iz tržaškega kluba, tu je mariborska delegacija iz Gomesa (Nečimer, Simonič, Štrucl … ), tu so ilirski šampioni Bakarčič, Doroslovac, Gradišnik, Kuklec, Šulek in ostali, katerih zmage ne bi bile neverjetno presenečenje.
Letos je vedno izenačena B liga morda res postregla le s tremi zmagovalci, a to ne pomeni, da so bili turnirji predvidljivi. Na šestih tekmovanjih si je 24 pokalov razdelilo kar 15 igralcev, kar pomeni, da se bo naslednje leto po odhodu najboljših štirih ustvaril teren za ostre bitke tako med izkušenimi veterani kot med ambicioznimi mladci, za nikogar pa turnirji ne bodo sprehod skozi park. Letos sta se na sam vrh druge lige prepričljivo zavihtela končni zmagovalec Denis Godeša (BK Direkt), ki je pobral zlato na treh turnirjih, dosegel pa je tudi peto in tretje mesto na državnih prvenstvih ter Aleš Mandič (BK Johanca), ki je pokazal izjemno prepričljivo in konstantno igro, zmaga pa se mu je vselej za las izmuznila. V prvo ligo z njima odpotujeta še Primož Hrvatin (BK Direkt), zmagovalec prvih dveh turnirjev in Matic Grabnar (BK Ilirija), ki je po lanskoletnem uspehu Blaža Resnika (BK Direkt), postal drugi igralec, ki mu je uspelo v dveh zaporednih letih napredovati v višjo ligo.
Na lestvici druge lige je polno igralcev, ki bodo v prihodnji sezoni posegali po višjih mestih, a na prvem mestu se bo v štartu znašel končni zmagovalec C lige, Miha Zajc (BK Ilirija), čigar napredek v formi proti koncu sezone nikakor ni ostal neopažen. Mihu je prepričljivejši uspeh v tretji ligi večkrat za las ušel, je pa pokazal veliko potenciala z enim petim mestom v prvi in tremi petimi mesti v drugi ligi, kar mu je prineslo zalogo točk za pole position med bejevci naslednje leto. Poleg Zajca pa v drugo ligo napreduje še pet tekmovalcev, ki so že nanizali po več zmag nad ustaljenimi B ligaši. Na drugem mestu je končal Klemen Plemelj (BK Johanca), ki je zmagal kar na treh od šestih turnirjev te sezone. Po enega od turnirjev sta vzela še četrtouvrščeni Igor Bajsić (BK Direkt) in šestouvrščeni Midhat Muminović (BK Ilirija), ki sta pripravljena dokazati, da zmage niso bila naključja. Tu pa sta še Nino Porić in Tim Uršič (oba BK Direkt), ki sta celo leto kazala napredek in konsistentno igro (ter se skupaj kar enajstkrat uvrstila v četrtfinale v izjemno konkurenčni ligi).
Ne moremo pa mimo omembe Memoriala Mateja Grabnarja, ki je bil to leto še močnejši kot prejšnja. Ponovno smo imeli poln sistem 128 igralcev, tokrat iz 12-ih držav, ki so se v dveh biljardnicah borili kot levi in pokazali, kaj pomeni vrhunski biljard. Imeli smo boljšo medijsko pokritost, kljub težavam je tudi prenos v živo preko interneta deloval bolje, navijači so lahko spremljali rezultate preko Twitterja in Facebooka, na koncu pa je vsak od tekmovalcev poleg ostalih nagrad (prav tako bogatejših kot doslej) dobil še svojo fotografijo. Pohvale po koncu turnirja obetajo dober obisk tudi prihodnje leto.
Poleg naštetih se je skozi celo leto nanizalo še več drugih uspehov, ki jih tako skromno besedilo pozabi omeniti. Spodnja povezava vodi do tabel, kjer si lahko vsak ogleda uspehe naših najboljših biljardistov. Če se kdo v njih ne najde, mu je to lahko odlična vzpodbuda za dodaten trud naslednjo sezono. Do takrat pa dober trening in veselo praznovanje.
Statistika
Komentarji
« Nazaj