27. December, 2015

SEZONA 2015. POD ČRTO

X. Memorial Mateja Grabnarja.

Leto 2015 se je uspešno pripeljalo naokrog in z njim še ena uspešna sezona BZS-jevih turnirjev in biljardnih skrobacij. Nove zvezde utripajo na nebu, nova imena zbujajo strah in trepet za biljardnimi mizami, starešine pa nočejo oditi in skrbijo, da izkušnje vodijo pot, po kateri stopa slovenski biljard.

Stanje na lestvici prve lige se je kar lepo premešalo, občutna novost je seveda povratek na sceno letos daleč najuspešnejšega biljardista, Mateja Šuleka (BK Ilirija), ki je s pomočjo dveh naslovov državnega prvaka (disciplini devetka in desetka) in kar treh rating turnirjev prevzel vodstvo za astronomskih – skoraj tisoč – točk. Na nobenem od desetih turnirjev ni končal slabše kot v četrtini finala, kar pomeni, da bo v naslednji sezoni ostal trd oreh za vse nasprotnike, ki mu bodo prekrižali pot. Drugo mesto je uspel zadržati vodilni po lanski sezoni, Matjaž Erčulj (BK Gomes), ki je v borbi do zadnjega turnirja uspel za mesto prehiteti velikega rivala, Marka Bakarčiča (BK Ilirija), zmagovalca na drugem A turnirju sezone v Murski Soboti. Erčulju so še kako prav prišle točke, ki sta jih prinesla naslova državnega prvaka v mednarodni osmici in straight poolu. Omenimo še četrtouvrščenega Jurija Potočnika (BK Kaval), ki je v letošnji sezoni dosegel dve zmagi na A turnirjih, obe v domačem klubu na veselje lokalnih navijačev. Peto mesto zaseda še eno povratniško ime, ki je premešalo štrene med najboljšimi, Matej Dakol (BK Kaval), sledijo pa vsi že dalj časa uveljavljeni slovenski biljardisti, ki spridoma osvajajo točke in navdihujejo nadobudne ambiciozneže z naraščujočo formo. Mitja Gradišnik (BK Ilirija), ki je letos uspešno izvedel prvo poletno šolo biljarda in našemu športu priskrbel dodatne glave, Miha Šinkovec (BK Ilirija), ki je po krajši pavzi nekaj turnirjev skoraj izvedel mini-O'Sullivana in se v velikem slogu vrnil z drugim mestom na največjem Memorialu Mateja Grabnarja doslej (nastopilo je preko 170 igralcev, velika večina iz tujine, kar je poskrbelo za občutno mednarodno prepoznavnost slovenskega biljarda), najboljša slovenska ženska predstavnica biljarda, Ana Gradišnik (BK Ilirija) in še mnogi drugi, ki pa v prvi vrsti kažejo na spodbudno dejstvo, da se je med prvimi 16 igralci na lestvici znašlo celih osem klubov, kar pomeni, da se za vsakega začetnika najde dovolj nasvetov po celi državi.

Lestvica druge lige odlično odraža rezultate sezone, saj so se na prvih petih mestih znašli vsi zmagovalci šestih turnirjev svoje lige. Prvo mesto si je zasluženo izboril Damir Petrinec (BK Kaval), ki je poleg dveh zmag med bejevci osvojil še spodbudno tretje mesto na državnem prvenstvu v desetki in eno peto mesto v A ligi, kamor bo napredoval z naslednjo sezono poleg treh najbližje zasledujočih na lestvici. Izjemen uspeh prehoda lige eno leto po napredovanju iz C lige je uspel drugo in tretjeuvrščenemu Ninu Poriću (BK Kaval) in Mihu Zajcu (BK Ilirija), ki sta poleg zmage v svoji ligi nanizala še vsak po eno peto mesto z državnih prvenstev in naslednjo sezono ne bosta nikakršen mačji kašelj v bojih prve lige, kar dokazujeta tudi v dvobojih sveže pečene Prolige, ki je prav tako uspešno zaključila prvo sezono. Z malo večjim zaostankom točk, a nič manj nevaren pa se trojici na odhodu med najboljše pridružuje Tržačan Gabriele Sulič (BK Ilirija), ki ga je slovenska scena dodobra spoznala na lokalnih turnirjih biljardnic, ki se jih spridoma udeležuje in nabira dragocene izkušnje za prihajajočo sezono. Leto 2016 bo tako kot vodilni v B ligi začel veteran Tomaž Benedičič (BK Fit-Fit), zmagovalec zadnjega turnirja sezone, tik za petami pa mu sledijo izkušeni mački Aleksander Raišič (BK Direkt), Blaž Kolenc (BK 9-ka), Franci Čučnik (BK Ilirija), Levin Tkalčič (BK Direkt) in Rok Presečnik (BK Kaval). Prav zanimivo bo videti, ali bodo uspeli upravičiti status favoritov in zdržati vse do konca napetih in izenačenih tekmovanj, ki jih vsakokrat ponuja druga liga. Ne pozabimo, da se v njej skriva kopica obetavnih igralcev, ki so sposobni domov odnesti tudi kakšen pokal z ekipnega državnega prvenstva, kot je to letos uspelo 22., 31. in 35. na lestvici.

Z letošnjo sezono se poslavlja C liga. Večina igralcev je enostavno napredovala do mere, ko jih je neprimerno rangirati nižje od B ligašev, zato bo z novo sezono tretji nivo biljardnih tekmovanj organiziran nekoliko drugače, po regijah, v njej pa bodo lahko nastopili le tisti nekoliko manj izkušeni, ki jih bo določilo skrbno komisarjevo oko. Vsekakor pa je treba reči, da so si prehod v drugo ligo zasluženo priigrali vsi najboljši z lestvice, kjer je na samem vrhu končal vse bolj nevarni Klemen Šorak (BK Ilirija). Kljub enemu izpuščenemu turnirju, je bilo pokalov in točk dovolj, da je uspešno zadržal najvišje mesto, ki si ga je prislužil z zmago na prvem turnirju leta. Sledita mu izkušena klubska kolega Midhat Muminović in Jakob Gradišek, ki sta že večkrat resneje ogrozila nasprotnike tudi eno ligo višje. Ilirija je to leto v tretji ligi bila hud boj z BK Direkt, zato ni nobeno presenečenje, da trem najboljšim iz črnega kluba sledijo štirje iz rdečega. Nase so s številom lepih uvrstitev opozorili Mitja Kragelj, Andrej Hribljan, Maks Gerčar in Žiga Hussu, si med seboj razdelili dve zmagi, naslednje leto pa si lahko obetajo še bolj napete preizkušnje med drugoligaši.

Da pa v odhajajoči sezoni niso kraljevali le ljubljanski klubi, je med seniorji poskrbel BK Gomes, oz. natančneje Miha Štrucl, ki je osvojil kar tri od petih državnih prvenstev, ki so se odigrala po celi državi. Svojo premoč je dodatno potrdil še z eno srebrno in eno bronasto kolajno, za klubski uspeh pa sta poskrbela še Alen Simonič, ki je po smoli žreba vselej naletel na klubskega kolega, a vseeno uspel pobrati odličje na skoraj vseh tekmovanjih in Beno Messner, ki se je izkazal za najboljšega v mednarodni osmici. Zadnjega od petih prvenstev (v straight poolu), je pobral Rado Doroslovac iz novopečenega kluba BK 9-ka.

Naše skromno besedilo in še posebej znanje avtorja ne more zaobjeti vse preostalih biljardističnih uspehov, ki zgoraj niso bili omenjeni, a si vsekakor zaslužijo vseh pohval. Za natančnejši pregled dosežkov naših biljardistov v tujini ne pozabite pregledati posameznih člankov, ki povzemajo obetajoče nastope na mednarodni sceni. Preko spodnje povezave si lahko ogledate statistični pregled rezultatov najboljših po posameznih ligah, če so vam številke ljubše od besed. Za konec izkoristimo priložnost in vam vsem zaželimo srečno, zdravo in uspešno novo leto, lep preostanek prazničnih dni ter seveda dober trening do prihodnje sezone.

Statistika

Galerija



Komentarji



« Nazaj
Lestvice
MESTO
IME
TOČKE
Maks Benko
6905
Maj Badovinac
4145
Miha Vičič Šnajdar
3955
Boštjan Satler
3655
Roberto Bartol
3100
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Aleš Mandič
2030
Miha Zajc
1860
Svit Pavlinjek
1695
Aleksander Raišič
1275
Matjaž Kozamernik
1265
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Simon Bartolj
660
Aleš Rutar
530
Dominik Steržaj
410
Maksim Doberšek
410
Armen Bdoyan
300
Ogled celotne lestvice »
MESTO
IME
TOČKE
Svit Pavlinjek
660
Maj Badovinac
530
Blaž Rus
410
David Gradišnik
410
Boris Doberšek
300
Ogled celotne lestvice »
izdelava spletne strani Copyright © 2013 Biljardna zveza Slovenije